Dobrowolna Organizacja Andydopingowa VADA (The Voluntary Anti-Doping Association) zaprosiła do przebadania mistrza świata organizacji WBC, kategorii super lekkiej (super lightweight) Regisa Prograisa (29-1-0), oraz Devina Haney’a (30-0-0), którzy skrzyżują ze sobą rękawice 9 grudnia na gali Matchroom Boxing w San Francisco (California, Stany Zjednoczone). VADA to jak sama nazwa wskazuje – dobrowolna organizacja walki z dopingiem, co nie oznacza, że dany pięściarz nie chcąc poddać się badaniom, nie musi tego robić.

VADA oferuje testy na kazazane substancje organizatorom i przede wszystkim promotorom, dla których istota czystego sportu powinna być kluczowym czynnikiem ze względu na ogólny wizerunek dyscypliny sportu, jaką jest boks, danej grupy promotorskiej, oraz samego promotora, którym w tym przypadku będzie Eddie Hearn. W ostatnim czasie na dopingu przyłapano sporo pięściarzy, którzy jak na irionię wpadali podczas kontroli, właśnie przed, lub po imprezach organizowanych przez angielskiego przedsiębiorcę.

W pierwszej połowie sierpnia niedozwolone substancje wykryto u Dilliana Whyte’a (29-3-0), który miał zmierzyć się z Anthony’m Joshua (26-3-0). Na tydzień przed planowanym pojedynkiem, okazało się, że Jamajczyk z angielskim paszportem znajduje się na dopingu, w efekcie czego został wycofany z walki. Na jego miejsce, na kilka dni przed pojedynkiem, wyzwanie przyjął Robert Helenius (32-5-0), który jak się okazało kilkadziesiąt godzin po walce…również przyjmował niedozwolone środki.

Jeszcze wcześniej, bo pod koniec czerwca, Joe Cusumano (22-4-0) zmierzył się na gali Hearna z Adamem Kownackim (20-4-0), nokautując niespodziewanie Polaka w ósmej rundzie. Po walce, Kownacki złożył wniosek do Komisji Sportowej Stany Nowy Jork o przebadanie Cusumano, a parę tygodni okazało się, iż znajdował się on na dopingu. Wedle zasad, polski pięściarz również przeszedł badania, które dały wynik negatywny. Kownacki powiedział w rozmowie z BoxingZone.org, że komisja sportowa niebawem unieważni jego walkę z Cusumano, choć na ten moment działania w tej sprawie nie zostały oficjalnie wyegzekwowane.

Organizacja VADA może testować pięściarzy już na dwa miesiące przed pojedynkiem w dowolny dzień o dowolnej porze, pobierając od danych zawodników mocz, lub krew do analizy, czego mogą najpewniej spodziewać się zarówno Prograis, jak i Haney, dla którego będzie to debiut w limicie kategorii super lekkiej. Zaplanowana na grudzień gala z udziałem obu pięściarzy będzie transmitowana za pośrednictwem platformy streamingowej DAZN. Kibice w Stanach Zjednoczonych, oraz Kanadzie chcąc oglądać wydarzenie, będą musieli oprócz miesięcznej subskrypcji wykupić dostęp Pay-Per-View. Sprzedaż biletów ruszy 6 października.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org