Grupa promotorska Top Rank poinformowała w poniedziałek, że 15 września na gali w Corpus Christi (Texas, Stany Zjednoczone) dojdzie do walki pomiędzy aktualnym mistrzem świata organizacji IBF, kategorii piórkowej (featherweight) Luisem Alberto Lopezem (28-2-0), a Joetem Gonzalezem (26-3-0). Dla Meksykanina będzie to druga obrona mistrzowskiego tytułu w limicie do 126 funtów. 

Lopez, w swojej ostatniej walce znokautował już w piątej rundzie Michaela Conlana (18-2-0), co miało miejsce pod koniec maja na gali w Belfaście (Irlandia Północna). Dla Gonzaleza, wrześniowa walka będzie trzecią w karierze szansą na zdobycie tytułu mistrza świata. W przeszłości, Amerykanin przegrywał z Shakurem Stevensonem (20-0-0), oraz Emanuelem Navarrete (37-1-0). Następnie, w eliminatorze do walki o pas z ramienia organizacji WBO, Gonzalez przegrał niejednogłośną decyzją sędziów z Isaacem Dogboe (24-3-0) po niezwykle wyrównanej i zaciętej walce. Swój ostatni pojedynek 29-latek stoczył na początku kwietnia, pewnie pokonując na punkty Enrique Vivasa (22-3-0). 

Zamierzamy sprowadzić niezapomnianą meksykańską wojnę do Corpus Christi w ten meksykański weekend z okazji Dnia Niepodległości. Nie mam do Joeta nic oprócz szacunku, ale on nie opuści Teksasu z moim pasem. Gwarantuję ekscytującą walkę, ale tytuł mistrza świata cały czas będzie owinięty wokół mojej talii. – powiedział Lopez w informacji prasowej. 

Wrześniowy pojedynek ma charakter dobrowolnej obrony mistrzowskiego pasa. Gonzalez znajduje się bowiem na jedenastym miejscu w rankingu organizacji IBF, wobec czego Lopez wybrał Amerykanina jako swojego kolejnego przeciwnika. Pięściarz z Los Angeles (California) jest wdzięczny swojemu promotorowi za kolejną możliwość walki o tytuł. 

Jestem wdzięczny grupie Top Rank, za to, że otrzymuję kolejną szansę na walkę tytuł mistrza świata. Zamierzam w pełni wykorzystać tę okazję i spełnić swoje marzenie. Lopez jest świetnym mistrzem, ale przyjeżdżam do Teksasu z zamiarem usłyszenia słów “AND NEW!” – powiedział Gonzalez. 

Pewne jest już, ze na karcie zobaczymy także jednego z najlepiej zapowiadających się amerykańskich pięściarzy, Xandera Zayasa (16-0-0), którego przeciwnikiem będzie Roberto Valenzuela Jr (21-4-0). Ponadto, swój debiut jako pięściarz grupy Top Rank zaliczy także Jamaine Ortiz (16-1-1), który miał wystąpić już podczas czerwcowej gali w Nowym Jorku (New York, Stany Zjednoczone). Amerykanin znacznie przekroczył wówczas limit wagowy, w efekcie czego jego walka musiała zostać odwołana. Póki co nie wiadomo kto będzie przeciwnikiem Ortiza. 

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org