Były tymczasowy mistrz WBC kategorii lekkiej (lightweight) Ryan Garcia (22-0-0) zmierzy się w swojej najbliższej walce z Javierem Fortuną (37-3-1). Do konfrontacji obu pięściarzy dojdzie 16 lipca na gali w Stanach Zjednoczonych – oficjalna informacja została przekazana do opinii publicznej we wtorkowy poranek . Dokładna lokalizacja nie została póki co przedstawiona.


Garcia miał zmierzyć się z doświadczonym Fortuną w ubiegłym roku, jednakże wycofał się z pojedynku na kilka tygodni przed terminem, tłumacząc swoją decyzję zaburzeniami psychicznymi. Walkę z Fortuną z marszu przyjął Joseph Diaz (32-2-1) dla którego był to również debiut w kategorii lekkiej. Były mistrz świata kategorii piórkowej (featherweight), oraz super piórkowej (super featherweight) zdominował Fortunę na dystansie dwunastu rund, dzięki czemu zdobył tymczasowy pas WBC, który pozwolił mu powalczyć o tytuł mistrza świata z Devinem Haney’em (27-0-0).


Diaz nie pokazał się wówczas z najlepszej strony i przegrał ze swoim młodszym rodakiem do jednej szczęki. Fortuna legitymuje się bardzo dobrym recordem, a w przeszłości sięgał po mistrzowskie tytuły w dywizji super piórkowej. Pięściarz z Dominikany niewątpliwie najlepsze lata ma jednak za sobą, a jego zbliżająca się walka z Garcią będzie o “być albo nie być” w poważnym boksie.


Autor: Michal Adamczyk