Czterodniowe święto boksu Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sławy dobiegło końca wczoraj, w niedzielę 11 czerwca; najpierw Paradą Mistrzów ulicami miasta Canastota w stanie Nowy Jork a później samą ceremonią w kasynie Turning Stone w Veronie, Nowy Jork.


Byli bokserzy którzy zostali wprowadzeni do Hall of Fame za rok 2023 to Tim Bradley, Carl Froch oraz Rafael Marquez. Natomiast pięściarki również dostępują tego zaszczytu, a w tym roku wybrane zostały Alicia Ashley oraz Laura Serrano. Inne postacie które zostały wybrane to matchmaker z grupy promotorskiej Top Rank Brad Goodman, trener Joe Goossen, kierownik promocyjny Brad Jacobs, były szef stacji HBO Sports Seth Abraham oraz nadawca Tim Ryan. 

Amerykanin znany z ciosów z kontry Tiger Jack Fox, trzykrotny mistrz świata wagi muszej z Tajlandii Pone Kingpetch, i pionierka pięściarek Amerykanka JoAnn Hagen to trójka pośmiertnie wprowadzonych do Hallu Sławy.

Bradley i Marquez byli mistrzami dwóch kategorii wagowych których ekscytujący styl doprowadził do nagród “Walki Roku” magazynu “The Ring.” A mający polskie korzenie Froch był jednym z najlepszych zawodników wagi super średniej swojej epoki oraz czterokrotnym mistrzem. Trzech zapaśników tworzyło kategorię współczesnych mężczyzn.

“Spróbuję powstrzymać swoje łzy” – powiedział wzruszony Bradley podczas niedzielnej ceremonii wprowadzenia do Hallu. Powiedziałam mojemu synowi, że łzy radości są okej.” I “nie dostałem się tutaj dlatego że byłem lepszy niż wszyscy, z którymi walczyłem” – kontynuował Bradley, który obecnie jest ekspertem jako komentator bokserskich transmisji telewizyjnych ESPN. “Dostałem się tutaj, ponieważ chciałem tego bardziej niż wszyscy. Ten ból, łzy, pot, poświęcenie i cierpienie opętały mnie tak, by odnieść sukces”. 

Froch miał podobne uczucia. “Jak powiedziałem, nie wygrałem wszystkie walki, ale nigdy nie poddałem się” – powiedział Froch, który przeszedł na emeryturę w 2014 roku. “Mistrzowie, mistrzowie świata, nie poddajcie się. Ci co się poddają nie dostają się do Międzynarodowej Bokserskiej Galerii Sław.” Marquez stoczył epicką serię czterech walk z Israelem Vazquezem, w której jeden i drugi bokser wygrał dwa pojedynki, a ich druga i trzecia walka zyskała miano “Walki Roku” wg czasopisma “The Ring.” 

Meksykanin dołącza do swojego brata Juana Manuela Marqueza w bokserskiej Galerii Sławy w Canastocie. “To przyjemność być tutaj,” powiedział Marquez, który przeszedł na emeryturę w 2013 roku. “To poświęcenie 30 lat, aby móc to osiągnąć. To bardzo trudne, ale piękne” – powiedział Rafael. 

Obecny na niedzielnej Paradzie Mistrzów był tymczasowy mistrz świata WBO wagi ciężkiej – chiński olbrzym Zhilei Zhang. A podczas całego weekendu atrakcji z okazji ceremonii Hall of Fame kibice mieli okazję poznać m.in. na bankiecie takich byłych znakomitych zawodowców jak Michaela Spinksa, Riddicka Bowe’a, Andrzeja Gołotę, Kevina McBride’a czy Micky’ego Warda.