Najlepszy fiński pięściarz kategorii ciężkiej (heavyweight), Robert Helenius (32-5-0) swoją ostatnią walkę stoczył w sierpniu bieżącego roku, przegrywając w siódmej rundzie przez ciężki nokaut z Anthony’m Joshuą (26-3-0). Doświadczony Fin przyjął propozycję walki z byłym mistrzem świata na zaledwie kilka dni przed terminem, bowiem Dillian Whyte (28-3-0), który pierwotnie miał być rywalem Joshuy, przeszedł pozytywnie testy na obecność niedozwolonych środków.

Jak się okazało kilka dni po walce z Joshuą, u Heleniusa również wykryto zakazane substancje. Jak podaje Svenska Yle, Helenius został pozytywnie przebadany na obecność klomifenu – tego samego środka, na któym został przyłapany Conor Benn (22-0-0) przed jego ubiegłoroczną walką z Chrisem Eubankiem Jr (33-3-0). Helenius twierdzi, że jest niewinny, a do takiego stanu rzeczy mogła przyczynić się jedynie nieodpowiednia dieta, oparta o bardzo dużą ilość mięsa, oraz jajek. Postępowanie prawne cały czas jest w toku.

Nie wiemy, w jaki sposób ta substancja dostała się do organizmu Roberta. Zbadaliśmy tę sprawę z kilkoma ekspertami w tej dziedzinie i jednym z możliwych czynników na tym etapie, może być jego dieta. Śledztwo wciąż trwa i na tym etapie nie możemy powiedzieć nic więcej. – przekazał Markus Sundman, mendażer Heleniusa.

Ekstremalna dieta Heleniusa, opiera się ponoć na przyjmowaniu od dwudziestu, do trzydziestu jajek, plus jednego kilograma mięsa dziennie. Klomifen stosowany jest jako lek w leczeniu raka piersi. Nie jest również tajemnicą, że klomifen zwiększa poziom testosteronu u mężczyzn, ale niektórzy eksperci uważają, że korzyści związane z wydajnością organizmu, są w tym przypadku znikome, a zwłaszcza jeśli chodzi o te ilości klomifenu, które wykryto w organizmie Heleniusa.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org