W niedzielę 12 czerwca br. mieliśmy wielkie święto boksu bowiem uhonorowano masę postaci pięściarstwa podczas ceremonii która bodajże po raz pierwszy odbyła się w Turning Stone Casino w Veronie (stan Nowy Jork, USA). Ze względu na odwołania związane z trwającą pandemią koronawirusa, Hall of Fame Weekend został przełożony dwukrotnie. To oznacza, że ostatnia ceremonia Galeria Sław miała miejsce trzy lata temu. A więc trzy klasy postaci boksu zostały uhonorowane.

Nas kibiców najbardziej interesuje strona pięściarska, a więc jeśli chodzi o emerytowanych bokserów którzy znaleźli się w wybitnych gronach, znajdziecie państwo nazwiska pięsciarzy jako pierwszych w kolejności: Za rok 2020 – Bernard Hopkins, Juan Manuel Marquez, “Sugar” Shane Mosley,” Christy Martin, Lucia Rijker, Barbara Buttrick, Frank Erne, Paddy Ryan, Lou DiBella, Kathy Duva, Dan Goossen, Bernard Fernandez, Thomas Hauser.

A za rok 2021 skład wyglądał tak: Floyd Mayweather Junior, Władimir Kliczko, Andre Ward, Laila Ali, Ann Wolfe, Marian Trimiar, Jackie Tonawanda, Davey Moore, Freddie Brown, Dr. Margaret Goodman, Jackie McCoy, George Kimball, Jay Larkin. Natomiast za rok 2022: Miguel Cotto, Roy Jones Junior, James Toney, Regina Hamlich, Holly Holm, Tod Morgan, Bill Caplan, Chuck Hull, Ron Borges, Bob Yalen.

Cała plejada gwiazd. W pełni zasłużenie. Każdy rok rzecz jasna nie ma aż tylu postaci wprowadzonych na raz, bo w tym przypadku oczywisćie uzbierało się z trzech lat jak wspomniano. A i cały event Hall of Fame trwa przez parę dni i składa się z różnych poważnych atrakcji jak przemówień, robienie “pięści” przez pewnych bokserów (której forma zostaje zachowana na wieki) itp.  

Jako państwo zauważyliście, są nazwiska pięściarek, i to właśnie po raz pierwszy od roku 2020 kobiety które świętowały ringowe sukcesy są wybierane również do Hall of Fame obok panów. I jak również państwo zauważyliście, znajdują tu się nazwiska innych postaci jak wybitnych promotorów, dziennikarzy itp.

Młodszy z braci Kliczko nie mógł być obecny na ceremonii w Stanach poprzez trwającą w jego ojczyźnie na Ukrainie. Kliczko przesłał nagranie z Kijowa podczas którego było słychać mocne deklaracje ze strony wielkiego ukraińskiego mistrza wszechwag. 

Warto dodać, że mimo iż w historii Hall of Fame w Canastocie wprowadzeni byli dzieci polskich emigrantów jak Stanley Ketchel, Tony Zale, Teddy Yarosz czy Joe Choynski, to nigdy jeszcze nie trafił tam nasz prawdziwy rodak który pod ringu wchodził pod biało-czerwoną flagą. Oby w krótkiej przyszłości to się wreszcie zmieniło, a największe nadzieje w to wiążemy przede wszystkim z Dariuszem Michalczewskim (cztery walki pod polską banderą) i potem z Tomaszem Adamkiem.