31 sierpnia 1969 roku – Prywatny samolot, na pokładzie którego jest Rocky Marciano, podróżujący z Chicago (Illinois, Stany Zjednoczone) do Des Moines w stanie Iowa na swoje przyjęcie urodzinowe, rozbija się na blisko dwie mile przed awaryjnym lądowaniem w Newton (Iowa) w wyniku czego giną wszyscy pasażerowie samolotu (łącznie trzy osoby). Rocco Francis Marchegiano – bo tak brzmi prawdziwe nazwisko legendy światowego boksu, skończyłby następnego dnia czterdzieści sześć lat.

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, trzech pasażerów leciało do Iowa na przyjęcie urodzinowe dla Marciano, na które wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali. Glenn Belz, pilot samolotu Cessna 172, nie posiadał tak naprawdę uprawnień do latania tego typu samolotem w warunkach jakie wówczas panowały, czyli okropna burza i wiatr. Pilot wylatał “zaledwie” 230 godzin, co absolutnie nie pozwalało mu na to, aby wsiadać za ster samolotu w takich warunkach. W trakcie lotu zadecydowano, aby lądować awaryjnie nieco wcześniej, już w stanie Iowa w miejscowości Newton, jednakże na około dwie mile przed pasem startowym, Belz stracił panowanie nad samolotem, w efekcie czego doszło do najgorszego – wszyscy pasażerowie, czyli Belz, Marciano i Frankie Farrell zginęli na miejscu. Pięściarz osierocił dwoje dzieci, syna oraz córkę.

Marciano to jedyny w historii zawodowy pięściarz wagi ciężkiej (heavyweight), który nigdy nie przegrał żadnego pojedynku. Urodzony w Brockton (Massachusetts, Stany Zjednoczone) był nieprzerwalnie mistrzem świata królewskiej dywizji od 1952 do 1956 roku, ogłaszając następnie zakończenie kariery w wieku trzydziestu trzech lat. Oficjalnym powodem zawieszenia rękawic na kołek była kontuzja pleców, choć prawda może być zupełnie inna. Wiele źródeł podaje, że Marciano był od dłuższego czasu w konflikcie ze swoim menadżerem, który za wszelką cenę chciał wyciągnąć od pięściarza jak najwięcej pieniędzy. Ponadto nie jest tajemnicą, że Marciano przez dużą część swojego życia był powiązany z mafią, z którą żył w bardzo dobrych stosunkach.

W pierwszej połowie lat 60-tych dostał propozycję walki z wchodzącym wówczas na salony Muhammadem Ali’m (wtedy jako Cassius Clay), jednakże propozycję odrzucił mimo, że oferowano mu rzekomo dwa miliony dolarów, co było w tamtych czasach sumą niebotyczną. Rocky Marciano zapisał się na kartach historii jako wspaniały zawodnik, będący po dziś dzień jedynym pięściarzem kategorii ciężkiej, który został niepokonanym mistrzem świata z bilansem 49-0-0.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org