Już w najbliższy piątek na gali TOP RANK w Newark (New Jersey, Stany Zjednoczone), Shakur Stevenson (18-0-0) zmierzy się w swojej pierwszej bezpośredniej obronie dwóch tytułów mistrza świata (WBC, WBO) kategorii super piórkowej (super featherweight), przeciwko doświadczonemu Robsonowi Conceicao (17-1-0). Obaj pięściarze zameldowali się już w Newark i są gotowi do piątkowej potyczki.

Już za kilka godzin w środowe popołudnie czasu amerykańskiego, odbędzie się oficjalna konferencja prasowa, poprzedzająca czwartkową ceremonię ważenia. Faworytem piątkowego starcia niewątpliwie jest Stevenson, dla którego może być to ostatnia walka w kategorii do 130 funtów. Amerykanin zapowiada bowiem rychłe przejść dywizję wyżej, do wagi lekkiej (lightweight), w której miałby możliwość konfrontacji z prawdziwymi gwiazdami światowego boksu. Plany Stevensona niewątpliwie będzie chciał pokrzyżować Conceicao, który niewiele ponad rok temu miał już okazję walczyć o światowy czempionat, kiedy to przegrał jednogłośnie na punkty z Oscarem Valdezem (30-1-0).

Wielu ekspertów twierdzi, iż to Conceicao był wówczas lepszym zawodnikiem, a cała otoczka wokół walki owiana była bardzo dużymi kontrowersjami. W skrócie: U Valdeza wykryto środek dopingujący (konkretnie chodziło o fenterminę), choć mimo to zawodnik został dopuszczony do rywalizacji przez lokalną komisję sportową w stanie Arizona. Meksykanin w swojej kolejnej walce, końcem kwietnia bieżącego roku, spotkał się właśnie ze Stevensonem, który pewnie pokonał go na dystansie dwunastu rund, odbierając mu tym samym tytuł mistrza świata, federacji WBC. Conceico z kolei, w styczniu zmierzył się z Xavierem Martinezem (18-1-0) na gali w Tulsie (Oklahoma, Stany Zjednoczone) w finałowym eliminatorze do mistrzowskiego pasa, w którego posiadaniu znajduje się obecnie Stevenson. Bezpośrednią transmisję z gali przeprowadzi telewizja ESPN, zaś polscy kibice obejrzą ją za pośrednictwem Polsat Sport.

– Wiedziałem, że w Newark jest duża społeczność brazylijska, ale w skromny sposób zostałem tutaj przywitany. Walczę dla swojego kraju i wyjdę tam w piątek wieczorem, aby zdobyć pasy dla moich ludzi! – powiedział Robson Conceicao.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org, Twitter: Mike94Steek