Witalij Kliczko urodził się w 19 lipca 1971 roku we wsi Biełowodskoje w Kirgistanie. Rok wprowadzenia do Hall of Fame: 2018.

Zwycięzca 195 walk amatorskich przy 210 występach, mierzący dwa metry starszy z Braci Kliczko przeszedł na zawodowstwo jesienią 1996 roku w Niemczech i wygrał pierwsze 27 walki przez nokaut. Dwukrotnie panował jako mistrz Europy (w latach 1998-99 jak i w 2000) w wadze ciężkiej a w 1999 roku sięgnął po swój pierwszy tytuł mistrzowski jakim był pas federacji WBO. Kliczko obronił owy tytuł dwa razy, po czym przystąpił do walki z Chrisem Byrdem, z którym wygrywał na punkty do momentu kiedy kontuzja barku doprowadziła Ukraińca do pierwszej karierze porażki w 9. rundzie (2000 rok). Witalij jednak późńiej wrócił do gry pokonując przed czasem takich jak Orlin Norris (1. runda), Rossa Purittya w 11. starciu czy Larry’ego Donalda w 10. rundzie.

Walkę życia „Doktor Żelazna Pięść” stoczył dopiero w 2003 roku, kiedy spotkał w ringu wielkiego Lennoxa Lewisa. Prowadząc na wszystkich kartach sędziowskich, walka Ukraińca z Brytyjczykiem została przerwana po 6. rundzie ze względu na rozcięty łuk brwiowy Kliczki. Ewentualnie Lennox ogłosił emeryturę i do bardzo wyczekiwanego rewanżu nie doszło, a obecny mer Kijowa stoczył za to walkę 24 kwietnia 2004 roku z Corrie’em Sandersem którego zastopował w 8. rundzie dzięki czemu zdobył wakujący pas prestiżowej federacji WBC. Po jednej obronie tego tytułu Witalij ogłosił sportową emeryturę by wrócić prawie cztery lata późńiej i odzyskać tytuł WBC przez techniczny nokaut w 8. rundzie nad Sam’em Peterem. Później nastąpiła seria dziewięć obron, a na rozkładzie znaleźli się tacy pokonani jak Kubańczyk Juan Carlos Gomez, Amerykanin meksykańskiego pochodzenia Chris Arreola, Afroamerykanin Shannon Briggs (co prawda u schyłku kariery), Polak Tomasz Adamek czy Brytyjczyk Dereck Chisora. W 2012 roku.

Kliczko stoczył swój ostatni pojedynek kiedy to zwyciężył w walce z Manuelem Charrem. 50-letni dziś Witalij, który ma tytuł doktora, zakończył na dobre po walce z Charrem i rekord ukraińskiego mistrza wynosi 45 zwycięstw przy 2 porażkach (41 przed czasem). Ukrainiec ma 87% procent nokautu.

Artykuł ten był stworzony na podstawie informacji na portalu ibhof.com.