Już w najbliższą sobotę na gali Bash Boxing & BLK Prime w Omaha (Nebraska, Stany Zjednoczone), mistrz świata federacji WBO, dywizji półśredniej (welterweight), Terence Crawford (38-0-0) stanie do swojej szóstej bezpośredniej obrony pasa w limicie kategorii do 147 funtów. Rywalem niepokonanego Amerykanina będzie były Mistrz Europy EBU, David Avanesyan (29-3-1). 

W ostatnich latach, Crawford to jeden z najmniej aktywnych zawodników ze światowego topu. 35-latek, uważany przez wielu za jednego z najlepszych pięściarzy bez podziału na kategorie wagowe, swoją ostatnią walkę stoczył blisko trzynaście miesięcy temu, nokautując w dziesiątej rundzie Shawna Portera (31-4-1), który następnie zdecydował się zakończyć swoją niezwykle bogatą karierę. Z rokiem 2021, wygasł także kontrakt Crawforda ze swoim wieloletnim pracoawdcą – Bobem Aurem z Top Rank. Obaj panowie rozstali się w nieprzyjaznych stosunkach, a za taki stan rzeczy odpowiedzialny był głównie Crawford, który oskarżył bezpostawnie Aruma o rasizm, domagając się następnie kilkumilionowego odszkodowania. Sprawa szybko jednak ucichła, bowiem pięściarz nie miał żadnych podstaw, aby wysnuć taki wniosek.

Avanesyan to pięściarz, któremu aktywności w ostatnich latach nie należy odmawiać, jednakże poziom jego ostatnich przeciwników nie powala na kolana. Urodzony w Rosji pięściarz, po przegranej z Egidijusem Kavaliauskasem (23-2-1) w lutym 2018 roku, niewiele ponad rok później dostał szansę walki o tytuł Mistrza Europy EBU i w pełni ją wykorzystał, pokonując przed czasem Kermana Lejarragę (34-3-0). Następnie Avanesyan pięciokrotnie obronił wywalczony w 2019 roku tytuł, a już w najbliższą sobotę stanie on po raz drugi w karierze do walki o tytuł mistrza świata. Niestety, żadna z polskich telewizji nie pokaże sobotniej gali w Omaha. Bezpośrednia transmisja z wydarzenia odbędzie się w systemie Pay-Per View ($39.99).

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org, Twitter: Mike94Steek