Photo: Mikey Williams/Top Rank

W piątkowe popołudnie w Londynie (Anglia), odbyła się oficjalna ceremonia ważenia przed sobotnią galą Queensberry Promotions, oraz Top Rank, podczas której główne skrzypce zagrają broniący tytułu mistrza świata federacji WBC, kategorii ciężkiej (heavyweight), Tyson Fury (32-0-1), a jego rywalem w dobrowolnej obroniej pasa będzie doświadczony Dereck Chisora (33-12-0).

Atmosfera wokół całego wydarzenia jest dość specyficzna, a znaczna część fanów, oraz ekspertów, jest rozczarowana takim zestawieniem. Obaj zawodnicy w przeszłości walczyli między sobą dwukrotnie – pierwszy raz w 2011 roku, kiedy to 23-letni wówczas Fury, pewnie wypunktował Chisorę na dystansie dwunastu rund, będąc pierwszym pięściarzem, który pokonał “Del Boy’a” na zawodowstwie. Następnie, Fury kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa, aby w 2014 roku po raz kolejny spotkać się z Chisorą, który w międzyczasie stoczył swoją pierwszą walkę o światowy czempionat, przegrywając na punkty z ówczesnym mistrzem świata, Vitali’em Klitschko (45-2-0).

Druga walka Fury’ego z Chisorą, zakończyła się dla tego drugiego znacznie gorzej, niż pierwsza. Po totalnej dominacji ze strony “Gypsy Kinga”, urodzony w Zimbabwe pięściarz, został poddany przez własny narożnik w dziesiątej rundzie. W ostatnich latach, Chisora przegrał większość swoich walk, choć ta ostatnia – wygrana niejednogłośną decyzją sędziów z Kubratem Pulevem (29-3-0) pozwoliła mu znaleźć się w czołowej piętnastce rankingu WBC, dzięki czemu pięściarz może walczyć o mistrzowski pas.

Tyson Fury, ostatnim razem boksował w kwietniu, kiedy to walce “do jednej szczęki”, zdominował obowiązkowego wówczas pretendenta do tytułu, Dilliana Whyte’a (29-3-0), nokautując go już w szóstej rundzie. Fury obronił tym samym mistrzowski pas WBC po raz trzeci. Wcześniej, urodzony w Manchesterze pięściarz, wygrywał dwukrotnie z Deontay’em Wilderem (43-2-1) pozbawiając go tytułu mistrzowskiego w lutym 2020 roku, aby blisko półtora roku później, przystąpić w bezpośrednim rewanżu do swojej pierwszej mistrzowskiej obrony.

Przed walką wieczoru, między linami zaprezentują się posiadacz pasa WBA “Regular” (często nazywany błędnie “tytułem mistrza świata), Daniel Dubois (18-1-0), którego przeciwnikiem będzie niedawny pogromca Mariusza Wacha (36-09-0), Kevin Lerena (28-1-0). Faworytem pojedynku będzie niewątpliwie Dubois, którego celem jest walka o pełnoprawny tytuł mistrza świata, królewskiej dywizji.

Bezpośrednią transmisję z gali przeprowadzi telewizja BT Sport w systemie Pay-Per-View (24.95 GBP). Polscy kibice obejrzą całą kartę główną za pośrednictwem Polsat Sport, zaś amerykańscy fani mogą liczyć na transmisję z ramienia ESPN+. Początek gali zaplanowany jest na godzinę 19:00 czasu polskiego (12PM czasu środkowo amerykańskiego). Poniżej prezentujemy wyniki ważenia.

🇬🇧Tyson Fury 268.75lbs (121.88kg)
🇬🇧Dereck Chisora 260.75lbs (118.25kg)🇬🇧Daniel Dubois 240.25lbs (108.95kg)
🇿🇦 Kevin Lerena 231lbs (104.76kg)


Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org, Twitter: Mike94Steek