Federacja IBF poinformowała, iż wyznacza pojedynek pomiędzy obowiązkowym pretendentem do tytułu mistrza świata, Filipem Hrgovicem (15-0-0), a Andy’m Ruizem Jr (35-2-0), a w stawce miałby znaleźć się tymczasowy pas organizacji IBF. Czy do takiej konfrontacji faktycznie dojdzie? Na ten moment ciężko powiedzieć, bowiem Ruiz jest również wyznaczony do pojedynku z Deontay’em Wilderem (43-2-1), a zwycięzca powalczy następnie o tytuł mistrza świata z ramienia federacji WBC.

Na przeszkodzie stoi również konflikt interesów obu pięściarzy. O interesy Hrgovica dbają grupy promotorskie Matchroom Boxing, oraz Wasserman Boxing, zaś Ruiz startuje dla Premier Boxing Champions. Co ciekawe, IBF wyznaczło walkę pomiędzy dwoma pięściarzami rok temu, jednakże Amerykanin meksykańskiego pochodzenia odmówił, tłumacząc swoją decyzję kontuzją. Koniec końców, Hrgovic skrzyżował rękawice z Zhilei’m Zhangiem (24-1-1), którego pokonał bardzo nieznacznie na punkty. Następnie, Chorwat stał się obowiązkowym pretendentem do walki z obecnym czempionem IBF, Oleksandrem Usykiem (20-0-0) i nadal taki status posiada, choć na mistrzowską szansę, będzie musiał jeszcze chwilę poczekać, bowiem na wiosnę może dojść do pojedynku Usyka z Tysonem Fury’m (34-0-1), gdzie stawką będą wszystkie cztery tytuły mistrza świata. Trzy – WBA, IBF, oraz WBO należące do Ukraińca, oraz WBC, w którego posiadaniu znajduje się Usyk.

Hrgovic jest zmuszony zaczekać na “złoty strzał”, bowiem pierwszeństwo w ramach obrony, ma właśnie wymieniona wcześniej organizacja WBA. W ostatecznym rozrachunku, ciężko powiedzieć czy Ruiz przyjmie ofertę walki z Chorwatem, czy zdecyduje się na nieporównywalnie korzystniejszą finansowo konfrontację z Wilderem, która wygenerowałaby bardzo duże pieniądze, gdyż pewnym jest, iż wydarzenie odbyłoby się w systemie Pay-Per-View. Rzecz w tym, iż w pojedynku z Wilderem, Ruiz raczej nie byłby faworytem, ale jeśli zdecyduje się on na dużo mniejsze ryzyko, jakim jest walka z Hrgovicem, i zakładając, że ją wygra, być może jeszcze w tym roku powalczy o mistrzostwo świata.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org, Twitter: Mike94Steek