Wszystko wskazuje na to, że 20 maja na gali Top Rank w Las Vegas (Nevada, Stany Zjednoczone), dojdzie do walki o niekwestionowane mistrzostwo świata kategorii lekkiej (lightweight), pomiędzy Devinem Haney’em (29-0-0), a Vasiliy’em Lomachenko (17-2-0). Obie strony uzgodniły warunki pojedynku, a już niebawem powinniśmy doczekać się oficjalnej informacji ze strony grupy promotorskiej Top Rank – taką informację przekazał dziennikarz ESPN, Mike Coppinger.

O walce niekwestionowanego mistrza świata dywizji do 135 funtów, Haney’a z legendarnym już Ukraińcem, mówi się od dawna. Lomachenko swoją ostatnią walkę stoczył pod koniec paźdzernika ubiegłego roku w Madison Square Garden, wygrywając po bardzo ciekawym pojedynku z Jamaine’m Ortizem (16-1-1), który w pewnych momentach, był w stanie mocno postawić się dwukrotnemu mistrzowi olimpijskiemu. Koniec końców, Lomachenko odnotował siedemnaste zwycięstwo w zawodowej karierze, wygrywając jednogłośną decyzją sędziów.

W czerwcu zeszłego roku, Haney został pierwszym w historii ery czterech pasów niekwestionowanym mistrzem świata, pewnie wygrywając na punkty z George’m Kambososem (20-2-0) na gali w Melbourne (Victoria, Australia). Amerykanin podchodził do walki jako mistrz świata organizacji WBC, zaś niepokonany wówczas Kambosos postawił na szali trzy pozostałe tytuły (WBA, IBF, WBO), które zdobył niewiele ponad pół roku wcześniej, sensacyjnie pokonując niejednogłośną decyzją sędziów Teofimo Lopeza (18-1-0) na gali w Madison Square Garden w Nowym Jorku (New York, Stany Zjednoczone). Do rewanżowej walki Haney’a z Kambososem, doszło w październiku 2022 roku, niemalże cztery miesiące od czasu ich pierwszej potyczki. Amerykanin po raz drugi okazał się lepszy, wygrywając na punkty.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org