Niewykluczone, że 19 sierpnia podczas gali Golden Boy Promotions w Los Angeles (California, Stany Zjednoczone), dojdzie do walki pomiędzy byłym dwukrotnym pretendentem do tytułu mistrza świata kategorii junior ciężkiej (cruiserweight) Michałem Cieślakiem (24-2-0), a byłym czempionem dywizji super średniej (super middleweight) Gilberto “Zurdo” Ramirezem (44-1-0).

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal BoxingZone.org, prowadzone są obecnie rozmowy w sprawie organizacji walki pomiędzy Polakiem, a Meksykaninem. W stawce pojedynku miałby znaleźć się pas WBC Silver wagi junior ciężkiej, będący automatycznie eliminatorem do walki o pełnoprawny tytuł mistrza świata, w którego posiadaniu znajduje się obecnie Badou Jack (28-3-3). Gdyby do takiej walki faktycznie doszło, dla Cieślaka byłby to zawodowy debiut w Stanach Zjednoczonych.

Cieślak swoją ostatnią walkę stoczył w drugiej połowie kwietnia, zdobywając po raz pierwszy w profesjonalnej karierze tytuł Mistrza Europy organizacji EBU, efektownie nokautując Dylana Bregeona (13-4-1) w czwartej rundzie, podczas gali w Jasionce koło Rzeszowa (woj. podkarpacke). Wcześniej Polak walczył dwukrotnie o mistrzostwo świata, ulegając ówczesnym czempionom – Ilundzie Makabu (29-3-0), oraz Lawrence’owi Okolie (19-1-0).

Ramirez swoje najlepsze dotychczasowe lata święcił na przestrzeni 2016-18 roku, kiedy znajdował się w posiadaniu tytułu mistrza świata organizacji WBO, kategorii super średniej. Następnie Meksykanin awansował dywizję wyżej, gdzie po pięciu walkach zakończonych przed czasem, doczekał się kolejnej mistrzowskiej szansy. Rywalem Ramireza był wówczas Dmitry Bivol (20-0-0), który pewnie triumfował na dystansie dwunastu rund, broniąc tym samym po raz dziesiąty mistrzowskiego pasa z ramienia organizacji WBA.

Meksykanin planował powrócić do ringu w drugiej połowie marca bieżącego roku w walce przeciwko Gabrielowi Rosado (26-17-1), choć ich walka niestety nie doszła do skutku. Podczas ceremonii ważenia, na dzień przed planowanym pojedynkiem, “Zurdo” znacznie przekroczył limit wagowy (wniósł on wówczas aż 182.6 funta, czyli 82.81kg, przy limicie 175 funtów, 79.36kg). Wszystko wskazuje więc na to, że swoją kolejną walkę Ramirez może stoczyć już w dywizji junior ciężkiej, a kandydatura Michała Cieślaka, byłaby dla niego niewątpliwie jednym z największych testów w jego dotychczasowej bogatej karierze.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org