Już za parę dni (8 marca) w Chicago, odbędzie się setna edycja najbardziej prestiżowego turnieju amatorskiego Golden Gloves, który zakończy się 15 kwietnia. Po zwycięstwie w Golden Gloves, młodzi pięściarze mają otwartą drogę zarówno do kariery w boksie olimpijskim, jak i zawodowym. Podczas tegorocznego cyklu, swoje umiejętności będzie mógł zaprezentować m.in Patryk Greda (właściwie Patrick Greda). Urodzony w Stanach Zjednoczonych pięściarz, ciężko trenuje przed zbliżającym się turniejem, który bez wątpienia będzie dla niego bardzo cennym doświadczeniem. Greda zdobył w ubiegłym roku tytuł Illinois Junior Olympic, a rok wcześniej triumfował w turnieju Silver Gloves.

Jestem bardzo dumny ze swojego syna, który naprawdę poświęca się treningom i nie ma życia rozrywkowego, w przeciwieństwie do jego rówieśników. Właściwie tylko trening, szkoła, trening, szkoła, a poza tym jest wspaniałym synem. Czasem nawet mi go szkoda, że tak katuje się na treningach, bo naprawdę trening u Mike’a Mollo to nie jest to samo, co na treningach w typowych salach treningowych. – mówi Grzegorz Greda, ojciec Patryka.

Patryk Greda urodził się w lipcu 2006 roku w Chicago (Illinois, Stany Zjednoczone), a swoją pięściarską przygodę rozpoczął w wieku czternastu lat. Po półrocznych treningach w sali treningowej Grzegorza Dziubka na południowych przedmieściach Chicago, Greda zdecydował, że chce poświęcić się boksowi i następnie podjął treningi w lokalnym gymie u Sama Colonny – uznanego trenera, który w przeszłości stawał w narożniku m.in Andrzeja Gołoty (41-9-1). Ambtiny Greda, wymagał jednak indywidualnych treningów, ze względu na jego sportowy charakter, wobec czego niewiele później zdecydował się na szkolenie u byłego pięściarza, dobrze znanego polskim kibicom Mike’a Mollo (21-7-1). Według Amerykanina, Patryk Greda posiada ogromny talent do pięściarstwa, oraz co najważniejsze – poświęca się temu w stu procentach.

– Patryk jest jednym z najciężej pracujących dzieciaków, z jakimi kiedylowiek pracowałem. Bardzo uważnie słucha poleceń, nigdy nie opuszcza zajęć, jest zawsze punktualny, a poza tym jest wzorowym uczniem w szkole, będąc w tym wszystkim wspaniałym synem dla swoich rodziców. Patryk to bardzo techniczny pięściarz, który posiada bardzo dużą zdolność do szlifowania swoich umiejętności. – powiedział dla BoxingZone.org, Mike Mollo.

Dziś niespełna siedemnastoletni pięściarz startujący na amatorskich ringach, swoją współpracę z Mollo rozpoczął dwa i pół roku temu i systematycznie przyjeżdża do Colonny na sesje sparingowe, gdzie przygotowuje się do najbliższego turnieju, w którym wystartuje. Podczas najbliższego turnieju Golden Gloves w Chicago, Greda wystartuje w kategorii wagowej do 139 funtów (63.04kg). O wynikach naszego rodaka będziemy informować na łamach naszego portalu, a tymczasem poniżej prezentujemy zdjęcia z ostatnich walk Patryka Gredy.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org