“The Greatest” czyli nikt inny jak Muhammad Ali – bokser powszechnie uważany za najwybitniejszego zawodowca wszech czasów – niestety odszedł od nas na zawsze 3 czerwca 2016 roku. Rodowe imię i nazwisko Alego to Cassius Clay. Na świat przyszedł 17 stycznia 1942 roku w Louisville w stanie Kentucky (USA). Był jednym z najlepszych i wpływowych sportowców na świecie. Ikona XX. wieku. 

W 1960 w wieku zaledwie 18 lat sięgnął po złoto olimpijskie w kat. półciężkiej pokonując w finale naszego reprezentanta Zbigniewa “Ziggy” Pietrzykowskiego. To był początek przewspaniałej kariery mistrza z Louisville który pokazał wówczas swój wyjątkowy talent na olimpijskim ringu w Rzymie . 


W wieku 22 lat “The Greatest” został mistrzem świata wagi ciężkiej gdy zdetronizował swojego rodaka, wspaniałego czarnego czempiona Sonny’ego Listona. Ali był znany ze swojego charakterystycznego stylu boksowania który opierał się na szybkości, zwinności, i sile ciosu. 

W 1964 “The Greatest” publicznie ogłosił że przechodzi na wiarę islamu i zmienił swoje imię i nazwisko na “Muhammad Ali.” Wypowiedział że w ten sposób pozbywa się swojego poprzedniego imienia rodowego które nazwał “imieniem od niewolników.” Dołączył do świata islamu i uradował Sunni Islam. 

Warte uwagi jest fakt że Ali był wielkim przeciwnikiem wojen i akcji zbrojnych. Odmówił służbę w amerykańskim mundurze podczas wojny wietnamskiej ze względu na własne religijne i moralne podejścia wynikające z nowej wiary islamskiej. Ta wiadomość  wówczas obiegła świat. Wypowiedział słynne już słowa “Nie mam do nich pretensji, Viet Cong” po czym pozbawiono go tytułów mistrzowskich i tymczasowo zabroniono mu zawodowych występów w ringu. 

W 1974 roku Ali odzyskał tytuł mistrza świata wszechwag w legendarnym pojedynku z George’em Foremanem w Kinszasie w Zairze (obecnie Demokratyczna Republika Konga). Ali zastosował swoją słynną strategię “rope-a-dope” pozwalając Foremanowi wyczerpać się przed uderzeniem nokautującym zadanym w ósmej rundzie.

W 1975 Ali po raz trzeci zmierzył się ze “Smokin’ Joe’em Frazierem” w bardzo oczekiwanej walce nazwanej “Thrilla in Manila.” Walka okazała się epicka, bitwa prawdziwa trwającą 14 rund zanim trener Fraziera rzucił ręcznik na poddania co dało  zwycięstwo “The Greatest.” 

Poza swoimi osiągnięciami w złotej erze wagi ciężkiej,  Ali wywarł znaczący wpływ na społeczeństwo i kulturę popularną. Był znany ze swojej charyzmatycznej osobowości, bystrego dowcipu i poetyckiej gadatliwości. Aktywizm Alego – zwłaszcza jego rzecznictwo na rzecz praw obywatelskich i jego otwartość w kwestiach społecznych – zainspirował wielu na całym świecie. 


W 1999 Ali został uhonorowany tytułem “Sportowca Stulecia” magazynu Sports Illustrated oraz tytułem “Osobowości Sportu Stulecia” stacji BBC.


Ali poświęcił się różnym celom humanitarnym, w tym propagowaniu pokoju, promowaniu tolerancji rasowej i religijnej oraz wspieraniu organizacji charytatywnych. Wykorzystał swoją sławę i platformę aby podnieść świadomość i wywrzeć pozytywny wpływ na całe społeczeństwo. 


W 2005 roku został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA), za swoje niezwykłe osiągnięcia i wkład w społeczeństwo. Życie i kariera Muhammada Alego pozostawiły niezatarty ślad w świecie sportu i nie tylko. Pozostaje kultową postacią, która wydostała się poza sport i wykorzystała swoją platformę do walki o sprawiedliwość i inspirowania pokoleń.


Człowiek orkiestra. Boks był wpisany w DNA Muhammada Alego na zawsze. Odszedł tak jak kiedyś każdy ale ta legenda nigdy nie upadnie. Kolejne pokolenia będą sobie przekazywać te wspaniałe historie. W tej legendzie jeszcze będzie bardziej rosło.