Już w najbliższą sobotę (12 sierpnia) podczas gali Top Rank w Glendale (Arizona, Stany Zjednoczone) dojdzie walki o tytuł mistrza świata organizacji WBO, kategorii super piórkowej (super featherweight) pomiędzy broniącym mistrzowskiego pasa Emanuelem Navarrete (37-1-0), a Oscarem Valdezem (31-1-0). Dwóch meksykańskich pięściarzy, tytuł mistrza świata i wszyscy kibice na trybunach w czerwono-biało-zielonych barwach – to tylko pokazuje skalę nadchodzącego wydarzenia.

Byłbym zaskoczony, gdyby nie okazało się, że to kandydat na walkę roku. Ich style połączą się w coś bardzo ekscytującego. To niezwykle konkurencyjni, utalentowani i głodni walki pięściarze. Zapamiętajcie moje słowa. To będzie niezapomniana walka. Oscar to inteligentna osoba i wprowadził poprawki do swojego stylu, co poprawi jego sposób walki. Zobaczycie dobrze ustawioną i jeszcze lepszą walkę Oscara Valdeza. Pokaże z czego jest zrobiony. To odwaga, umiejętności, inteligencja i chęć odniesienia sukcesu na najwyższym poziomie. – powiedział mendażer Valdeza, Frank Espinoza.

Do walki pomiędzy Navarrete, a Valdezem miało dojść już na początku lutego bieżącego roku, jednakże drugi z wymienionych wycofał się z pojedynku już w grudniu, tłumacząc swoją decyzję kontuzją odniesioną podczas obozu przygotowawczego. Na zastępstwo “wskoczył” wówczas Liam Wilson (11-2-0), który zdecydowanie nie rozczarował swoją postawą. Australijczyk powalił Navarrete’a na matę ringu w czwartej rundzie, jednakże w dziewiątej odsłonie Meksykanin ruszył na Wilsona, kończąc rywalizację przez przerwanie. W stawce znalazł się wakujący pas mistrza świata WBO wagi super piórkowej, a Navarrete został tym samym mistrzem świata w trzeciej kategorii wagowej. Wcześniej 28-latek z San Juan Zitlaltepec (Distrito Federal, Meksyk) sięgał po czempionat zarówno w kategorii piórkowej (featherweight), jak i super koguciej (super bantamweight).

Valdez znajdował się już w posiadaniu tytułu mistrza świata wagi super piórkowej, z tym, iż dzierżył on pas z ramienia organizacji WBC. 32-latek stracił wywalczony czempionat końcem kwietnia ubiegłego roku, przegrywając jednogłośną decyzją sędziów z Shakurem Stevensonem (20-0-0). Dla Valdeza była to zatem pierwsza porażka na zawodowych ringach, po której powrócił w drugiej połowie maja bieżącego roku, odnosząc jednogłośne zwycięstwo nad Adamem Lopezem (16-5-0).

Przed walką wieczoru, między linami pojawią się uważany za jednego z najlepiej rozwijających się pięściarzy Raymond Muratalla (18-0-0), który skrzyżuje rękawice z Diego Nunezem (17-0-0) w zakontraktowanym na dziesięć rund pojedynku w limicie wagi lekkiej (lightweight), a w stawce znajdzie się pas WBO Global, należący do Muratalli. Kartę główną otworzy starcie pomiędzy wicemistrzem olimpijskim z Tokio (2020), Richardem Torrezem Jr (5-0-0), a Willie’m Jakie’m Jr (11-3-2). Walka dwóch pięściarzy startujących w wadze ciężkiej (heavyweight) zaplanowana jest na sześć rund.

Bezpośrednią transmisję z wydarzenia przeprowadzi telewizja ESPN. Polscy kibice obejrzą wydarzenie za pośrednictwem TVP Sport. Początek karty głównej zaplanowany jest na godzinę 9PM czasu środkowoamerykańskiego (4 nad ranem z soboty na niedzielę czasu polskiego).

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org