Dokładnie tydzień temu, mistrz świata organizacji IBF, kategorii koguciej (bantamweight) Emmanuel Rodriguez (22-2-0) przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że w wieku trzydziestu jeden lat kończy zawodniczą karierę, o czym informowaliśmy na łamach BoxingZone.org . Portorykańczyk swoją decyzję argumentował tym, że “nie chce czekać, aż straci miłość do boksu”. Wiele wskazuje na to, że po kilkudniowych przemyśleniach, Rodriguez zmienił zdanie i nadal będzie rywalizował na światowych ringach.

Co więcej, “Manny” upatrzył sobie już potencjalnych rywali, wśród których znajdują się mistrz świata federacji WBO, Jason Moloney (26-2-0), oraz czempion organizacji WBC, Alexandro Santiago (28-3-5). Z tym pierwszym, Rodriguez miał okazję mierzyć się już niemalże równo pięć lat temu, wygrywając po bardzo zaciętej walce, niejednogłośną decyzją sędziów.

Chciałbym znokautować Jasona Moloney’a i Alexandro Santiago. Najwyraźniej nie chcą o mnie słyszeć i będą szukać łatwych walk. Oni mają coś, czego chcę. Mają tytuły, które chcę ujednolicić. Powiedzcie kiedy, a my damy ludziom to czego chcą. Mistrzowie kontra mistrzowie. – stwierdził Rodriguez.

Po tym, jak Naoya Inoue (25-0-0) zdominował dywizję kogucią, zdobywając wszystkie cztery mistrzowskie pasy, w następnej kolejności przeniósł się wagę wyżej, do kategorii super koguciej (super bantamweight), wobec czego wszystkie cztery tytuły pozostały bez właścicieli. Pas WBA pozostał w japońskiej rodzinie, bowiem w walce o wakujący tytuł, młodszy brat Naoyi, Takuma Inoue (18-1-0) pewnie wygrał na początku kwietnia z Liborio Solisem (37-7-1). Następnie, niewiele ponad półtora miesiąca później, Jason Moloney wszedł w posiadanie tytułu WBO, wygrywając na punkty z Vincentem Astrolabio (18-4-0). Alexandro Santiago pokonał w walce o wakujący pas WBC doświadczonego Nonito Donaire’a (42-8-0) podczas lipcowej gali w Las Vegas (Nevada, Stany Zjednoczone), zaś Emmanuel Rodriguez w pierwszej połowie sierpnia nie dał żadnych szans Melvinowi Lopezowi (29-2-0), odzyskując po ponad czterech latach tytuł mistrza świata federacji IBF.

Autor: Michal Adamczyk – redaktor naczelny. Kontakt: frontoffice@boxingzone.org